هان ای دل عبرت بین ...

این روزا مستندی از زندگی رضا شاه پخش شده از یکی از شبکه های اونوری!که خب خالی از ایرادنبوده؛اما واکنش هایی رو توی بعضی شبکه های اجتماعی  تلویزیون ایجاد کرده که البته طبق معمول اینوری ها می گفتن نخیر ؛ رضا شاه مستبد بود و هیچ کار خوبی نکرده و فلان فلان شده پدر فلان شده ...که چیز عجیبی نبود ! عادتشونه خب ؛ از نظر اینا همه پادشاها مستبد بودن و خونریز و فقط خودشون خوبن به انضمام عرب ها ! یعنی اینا هیچ کار مثبتی نکردن ؟ همشون بد بودن؟خب حتی اگه یه جاده هم کشیدن  اینو باید گفت ..نه این که بگیم نه اغا ! بد بودن ! اینا ملحد بودن و ..بزنیم قبرشون رو با لودر پودر کنیم !

همونطور که کمر همت بستن تا همه اثار تاریخی رو از بین ببرن؛تخت جمشید که وضعیتش معلومه ؛ارامگاه کورش هم که ...اصن چرا راه دور بریم ؟همین جا تو شهر خودمون یه اثر تاریخی مونده که مال دوران ایلامی هستش ؛چند روز پیش اونجا بودم اصن به امون خدا رهاش کردن ؛قبلا که روی کتیبه و خط میخی که از هزاران سال پیش مونده عده ای ادم با فرهنگ و با شعور !! رفته بودن و با رنگ یادگاری روش نوشته بودن ! که اونم برای این بود که اصن نگهبانی نداره اونجا..اما خوب کورش ؟ نه ! اون که ادم بدی بود !! هر چیزی ازش مونده باید نابود بشه !

رفتم سمت اتشکده ای بالای کوه بود ؛از پله هایی باید بالا می رفتم ؛ پیش خودم فکر می کردم چند هزار سال پیش ادمایی بودن که روی این پله ها بالا می رفتن و عبادت می کردن و حالا من تک و تنها دارم از اونجا بالا میرم ؛صحنه عجیبی بود ؛ حال عجیبی بود ؛ غاری که که اونجا بالای کوه کنده بودن و اتشکده و ...اما خب افسوس ! آشغال و پلاستیک و ...سنگ هایی که داشتن کنده می شدن و خلاصه وضعیت اسفبار ! دلم سوخت ؛ که ما داریم چیکار می کنیم ؟ایرانی بودنمون کجا رفته ؟ به قول یکی از بچه ها می گفت خوب شد خارجیا اثار تاریخی مارو بردن و گرنه اینا همه شونو نابود می کردن !

ترکیه رو ببینید ؟ سریالی که ساختن در مورد سلطان سلیمان !یه پادشاه معمولی ؛چه بارگاه و جلال و جبروتی براش ساختن !! ادم که نگاه می کنه واقعا اگه تاریخ رو نخونده باشه فکر می کنه واقعی بوده اون فتح و فتوحاتش ! که شب تصمیم می گرفت اروپا رو فتح کنه صبحش اونجا بود ! اما خب ما چی ؟ چی ساختیم؟بله ؟ هیچی ! هیچی دیگه !

اها یادم اومد ! ما ساختیم ! سریال مختار رو !!! شخصیت بزرگ عرب! اصن این ادم تو تاریخ ایران نقش بزرگی داشته که میلیارد ها تومن خرج سریالش شده ! که البته یادتونه که چه حرفایی راجع به ایرانی لطف کرده بودن زده بودن ؛ مجوس  و ...و حتما غلام شمر رو هم یادتونه ؟ همون ادم عقب افتاده که اتفاقا ایرانی هم بود!و می گفت من تا از شمر کتک نخورم روزم شب نمیشه ! و اخرشم زیر دست و پای شمر افتاد و با چوب سیاه و کبود شد ! این سکانس خیلی حرف ها داشت ...بگذریم !

فک نکنم اگه عرب ها خودشون هم می خواستن سریالی بسازن می تونستن همچین قهرمانی که ما از مختار ساختیم رو بسازن !  

.پی نوشت :

امیدوارم با فکر باز اینو خونده باشین ؛بدون پیش داوری ؛ من فقط می خواستم بگم همه چیز سر جای خودش خوبه ؛نه چیزی رو میشه انکارش کرد و نه چیز دیگه ای رو خیلی عزیزش کرد ! حتی اگه تاریخ رو از کتابای درسی حذف کنن باز هم نمی تونن انکارش کنن ...

/ 29 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نغمه

آره چه ربطی داره!!! مگه کسی به تاریخ و تلویزیون علاقه نداشته باشه ایرانی نیست[منتظر] هاااااااااااااااااااااان[نیشخند]

نغمه

خب الان کجای جواب من یعنی که ماهواره داریم! آخه من اصن تلویزیون میبینم که گفته باشم ماهواره داریم! اتفاقا جنابعالی بچه مایه داری که ماهواره داری و کانالای اونوری رو هم نیگاه میکنی[زبان][نیشخند]

نغمه

اینا که گفتی کین؟؟؟؟؟[نیشخند]

نغمه

[نیشخند][چشمک]

صبا

این عکس که گذاشتی ... همون جاست؟ آتشکده دوره ایلامی؟

صبا

درست می گی من کاملا موافقم ...

صبا

این روزها دارم ما چگونه ما شدیم زیبا کلام رو می خونم .. بد نیست ... قلم روانی هم داره ... گاهی هم طنز چاشنی می کنه ..

صبا

به هر حال این پست خوندم دلم گرفت .. تا کی این طوری قرار باشه ...؟[افسوس]

صبا

صادق رو خوب نمی شناسی .... [نیشخند] پینوشت به غار چه ربطی داشت؟؟!!!

مریم

تو عمرم فقط یه بار فیلم تاریخی دیدم و اونم اصحاب کهف بود...دیگه چیزی ندیدم.نظری ندارم فقط اینکه از ماست که بر ماست